اقتصاد انگلیس وارد رکود شد

به گزارش پایگاه خبری دیدگاه اقتصادی،

به گزارش صدای بانک از ایبنا، به نقل از راشاتودی، آمار و ارقام رسمی دولت انگلیس که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ وارد رکود شده است.

اداره ملی آمار انگلیس (ONS) اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی به دنبال کاهش ۰.۱ درصدی در سه ماهه قبل از آن، ۰.۳ درصد کاهش یافت.

رکود بر اساس اصطلاحات فنی علم اقتصاد، دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی تعریف می‌شود.

بر اساس گزارش این اداره، هر سه بخش اصلی اقتصاد یعنی بخش‌های خدمات، تولید و ساخت و ساز در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ شاهد کاهش فعالیت خود در این کشور بوده‌اند.

البته تخمین زده می‌شود که تولید اقتصاد انگلیس در کل سال ۲۰۲۳، ۰.۱ درصد افزایش یافته است، که این اداره آن را به عنوان “ضعیف‌ترین تغییر سالانه در تولید ناخالص داخلی واقعی از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹” به استثنای سال همه‌گیری کرونا یعنی ۲۰۲۰، توصیف کرد.

در سال ۲۰۲۲، رشد اقتصادی این کشور ۴.۳ درصد ثبت شد.

به گفته دولت انگلیس، نرخ بالای تورم تنها مانع بزرگ رشد اقتصادی بوده است. اگرچه رشد قیمت در این کشور نسبت به رقم بی‌سابقه ۱۱ درصدی در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته و در ژانویه به ۴ درصد رسیده، اما همچنان دوبرابر هدف ۲ درصدی بانک مرکزی انگلیس است.

برخی از اقتصاددانان نیز تا حدی عملکرد ضعیف اقتصادی این کشور را به تأثیرات برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) نسبت می‌دهند.

اداره ملی آمار انگلیس خاطرنشان کرد که داده‌های منتشر شده در روز پنجشنبه یک برآورد اولیه را نشان می‌دهد و احتمال تجدید نظر در این ارقام وجود دارد.
منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *