کارآمد شدن نظام تامین مالی و عدالت اقتصادی در برنامه هفتم توسعه

به گزارش پایگاه خبری دیدگاه اقتصادی،

کارآمد شدن نظام تامین مالی و عدالت اقتصادی در برنامه هفتم توسعه
به گزارش صدای بانک از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، سید احسان خاندوزی در نهمین همایش مالی اسلامی که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، با تاکید بر مهار تورم و رشد تولید گفت: امیدواریم این همایش حاوی نکات و دستاوردهای خوبی در عرصه نظام تامین مالی باشد.
وی با بیان این که از یک ماه دیگر برنامه هفتم توسعه اجرا می‌شود، افزود: ضرورت دارد تا عقب‌ماندگی‌ و کوتاهی‌های انجام شده در موضوعات مربوط به بهره‌وری و کارآمد شدن نظام تامین مالی و عدالت اقتصادی در برنامه هفتم توسعه جبران شوند.
خاندوزی با اعتقاد بر این که همایش مالی اسلامی گره‌گشای عقب ماندگی‌ها خواهد بود، اظهار داشت: در وزارت اقتصاد تامین مالی را با کمک و همکاری بانک مرکزی و دیگر بخش‌ها مدیریت خواهیم کرد تا بتوان به دستاوردهای مورد انتظار دست پیدا کنیم.
وزیر اقتصاد گفت: پیشنهاد می‌شود مسئولان تا پایان فروردین ماه در کارگروهی مشترک و با کمک وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، بیمه مرکزی و دیگر مسئولان حاضر در نظام تامین مالی که در اردیبهشت ماه منتشر شود، به یک سند مشترک در خصوص کارکردهای سیاستی دست یابند و در این میان سازمان بورس و اوراق بهادار با ادامه سیاست تقویت تامین مالی از مسیر بازار سرمایه با ابزارهای متنوع، می تواند نقش ویژه‌ای را ایفا کند.
خاندوزی ‌گفت: در ابتدای دهه ۹۰ وقتی در بحث تامین مالی اسلامی، خود را با اقتصاد کشورهای اسلامی مقایسه می‌کردیم فاصله کمی بین ما و آنها وجود داشت اکنون نیز با توجه به گزارشات سال ۲۰۲۳ ایران در رتبه سوم کشورهای اسلامی قرار دارد که اجرای سیاست های توسعه ابزارهای مالی و اسلامی در بازار سرمایه از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در طی چند سال اخیر یکی از آثار این تحول و کسب جایگاه برتر از سوی ایران به شمار می رود.
وی اضافه کرد: مطالب ارائه شده در این همایش به صورت مکتوب تدوین و نتایج نهایی آن به شکل سیاست قابل استفاده در پایان فروردین سال آینده مکتوب خواهد شد و پس از آن با مشارکت پژوهشگاه‌ها و نهادهای علمی منتشر ‌می‌شود.

توسعه صنعت مالی اسلامی
در ادامه این همایش، علی صالح آبادی، رئیس انجمن مالی اسلامی با بیان این که این همایش در ۲ بخش فارسی و انگلیسی با حضور مهمانان خارجی برگزار خواهد شد، اظهار کرد: نهمین همایش مالی و اسلامی با موضوع توسعه صنعت مالی اسلامی و با تکیه بر مهار تورم و رشد تولید در حال برگزاری است.
وی، «اخذ ISE، برگزاری پیش نشست‌ها، فراخوان ارسال مقاله» را از جمله اقدامات انجمن در این دوره ذکر کرد و و افزود: همچنین «ایجاد پایگاه جامع مالی اسلامی، برگزاری هفت دوره DBA اسلامی و یک دوره MBA اسلامی، همکاری با ۱۲ نشریه علمی و پژوهشی، تعامل با AUF بحرین و دریافت نمایندگی آن در ایران، برگزاری نشست‌های بین المللی تخصصی، همکاری با سازمان بورس در بحث ICM و…» از دیگر اقدامات انجمن مالی اسلامی است.
صالح آبادی با تاکید بر این که همواره باید تلاش کرد تا جایگاه انجمن تقویت شود، تصریح کرد: در این راستا پذیرای افراد برای مشارکت و همراهی با انجمن مالی اسلامی هستیم.

اهمیت تامین مالی اسلامی
حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نیز در ادامه این همایش اظهار کرد: موضوع این جلسه همایش مالی و اسلامی، توسعه و صنعت مالی اسلامی و با تکیه بر مهار تورم و رشد تولید است.
وی با بیان این که اکنون ابزار تامین مالی اسلامی به یک قانون تبدیل شده، گفت: در برنامه هفتم توسعه تا زمانی که مبانی اقتصاد با شرایط حاکم در کشور همگام نشود، نمی‌توان اقتصاد کشور را به درستی به حرکت درآورد.
رئیس شورای فقهی بانک مرکزی گفت: اکنون اقتصاد مالی اسلامی از نهالی کوچک تبدیل به یک درخت تنومند شده و در کشورهای اسلامی مسائل بسیاری در خصوص آن مطرح می‌شود.
وی با بیان این که ابزارهای مالی اسلامی در راستای مهار تورم طراحی شده و در بازار واقعی اقتصاد نقش‌آفرینی می‌کند، افزود: هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مالی مولد با استفاده از ابزارهای مالی اسلامی موجب کاهش تورم می‌شود.
مصباحی مقدم با اشاره به این که «اوراق ودیعه، اسناد خزانه اسلامی، قرارداد توافق بازخرید و…» از جمله ابزارهای مالی اسلامی هستند، گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار از سال ۱۳۸۶ مسئله ابزار اسلامی را آغاز کرده و امید می‌رود این امر با قوت بیشتری ادامه یابد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *